www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

Po01172022

Last update11:39:24

Tajemník magistrátu je spojený s SK Pedagog ve věci výpovědi z nájmu Pizzerii Originala

  • PDF

Tajemník magistrátu Zdeněk Řeřábek po deseti letech

Dnes je tomu deset let, co mi Zdeněk Řeřábek ulámal stěrače u auta pod kamerou městského bezpečnostního systému. Mohli bychom si říct, že je to starý příběh, jenže likvidace mého podnikání pokračuje. Skrze desítky kontrol ze všech možných úřadů státní správy (právě dnes kontrola z táborské BOZP) a skrze Zdeňkův oblíbený nástroj - výpověď bez udání důvodu. Myslel jsem si, že na SK Pedagogu budu mít od Zdeňka Řeřábka klid, ale opak je pravdou. Na tento čtvrtek je Zdeněk Řeřábek pozvaný na soukromou valnou hromadu SK Pedagogu jako host od předsedy klubu Přemysla Horáka (ODS), který naší pizzerii dal před několika měsíci výpověď z nájmu bez udání důvodu. Již od června minulého roku procházíme permanentně desítkami kontrol od státních úřadů.

SK Pedagog

Na SK Pedagog jsme přišli před dvěma lety. Předseda klubu Přemysl Horák (ODS) nás přivítal s otevřenou náručí a první rok a půl byl našemu podnikání velmi nakloněn. Nevyšli jsme sice panu Horákovi vstříc se sháněním “černých duší” do SK Pedagogu, ale jinak jsme se snažili SK Pedagog podporovat, jak jsme mohli - sponzorskými dary i reklamou. Z naší strany jsme se snažili o co nejpřátelštější vztah, dokonce jsme odpustili panu Horákovi snahu o podvod s naším bývalým společníkem v prvních měsících našeho podnikání na SK Pedagogu a “odcizení” charitativní akce “Pizza pod stromeček” v Českobudějovickém deníku. Předstírali jsme, že se nic nestalo, jen abychom udrželi dobré vztahy s naším pronajímatelem.


Černé duše

 

Pan Horák chtěl, abychom pizzerii zařadili papírově pod SK Pedagog jako jeden ze sportovních klubů. Naši hosté by dostávali přihlášku do klubu Pizza Originala a sportovní klub Pedagog by tak měl oficiálně více členů. Zákazníky jsme měli ke členství přesvědčit slevou. Pan Horák od našich zákazníků potřeboval pouze podepsanou přihlášku s rodným číslem. Díky navýšení počtu osob v členské základně by dle jeho slov získával více dotací. Na tuto hru jsme nepřistoupili.


Podvod s naším bývalým společníkem

Pizza Originala byla původně otevřena jako společný projekt naší britské společnosti, která je zároveň franchisorem budějcké Originaly a pana L.S.. Po padesáti procentech vlastnictví s tím, že českobudějovická Originala má ještě franšízovou smlouvu s britským franchisorem. Náš bývalý kolega pan L.S. se dohodl s předsedou klubu Horákem, že pan L.S., který byl jednatelem společnosti Pizza Originala CB s.r.o. vypoví SK Pedagogu nájemní smlouvu a následně uzavře novou nájemní smlouvu s SK Pedagogem se svojí novou společností a udělá na Pedagogu pizzerii “Pedák”. SK Pedagog měl dostat sponzorský dar. Uskutečnit tento plán se skutečně snažili. Pan L.S. uzavřel provozovnu proti mé vůli, což bylo samozřejmě i protizákonné. Pizzerie byla uzavřena několik měsíců a celá tato akce skončila tím, že advokáti pana L.S. dotyčnému vysvětlili, co všechno proti zákonu udělal. Pan L.S. si nakonec přál svůj podíl prodat, aby se vyhl případnému soudnímu sporu a tak jsme od něj podíl odkoupili.


Ukradená vánoční charitativní akce

Na vánoce v roce 2018 Pizza Originala přišla s charitativní akcí “Pizza pod stromeček”. Její smysl spočíval v obdarování pizzou na vánoce. Panu Horákovi jsme nabídli pro SK Pedagog spolupodílení se na akci. Přizvali jsme i několik dalších subjektů. Kupříkladu pizzu pod stromeček na dětské oddělení nemocnice pro personál i nemocné děti zaplatili budějovičtí vegané. Krásná akce! Obdarovali jsme také dětský domov v Boršově nad Vltavou, kam od té doby jezdíme pravidelně (teď už bez SK Pedagogu), obdarovali jsme na Štědrý den celou směnu hasičského záchranného sboru a obdarovali jsme kočičí útulek. V Českobudějovickém deníku se následně objevil článek o tom, že SK Pedagog naděloval pod stromeček pizzu. Přemyslav Horák tam v rozhovoru vysvětluje svou štědrost . Dokonce zmínil i mě, výrobce pizzy. Po stížnosti na znění článku k rukám paní Horákové Deník otiskl ještě jeden článek. Opět v duchu SK Pedagogu a jeho skvělé charitativní akce rukou předsedy Horáka.


Foto: Na fotografii naděluje pizzu zástupce nezmiňované soukromé firmy, ředitel dětského domova a manažer Pizza Originala. SK Pedagog ani jeho zástupci nebyli v dětském domově přítomni.


Dotace

Poté, co pan Horák a jeho manželka před rokem zavřeli svůj obchůdek v paneláku s náplněmi do tiskáren, mi paní Horáková řekla, že podnikání nevydělává, že budou zprostředkovávat dotace, poněvadž to je lepší práce a jsou z toho lepší peníze. Nevím, jestli se zprostředkováním dotací živí nebo jestli měla na mysli jen dotace ze sportovního klubu Pedagog. Pan Horák chce za vyřízení šestimilionové dotace na nové hřiště pro sebe za zprostředkování deset procent, tedy šest set tisíc korun. Osobně nechápu, jak si může za zprostředkování dotace vzít deset procent, když ta dotace má nějaké podmínky plnění. Možná je součástí dotace i odměna za zprostředkování? Nevím. Každopádně je to zatím jen přání pana Horáka, protože někteří členové SK Pedagogu nechtějí kvůli možné dotaci na nové hřiště riskovat stávající budovu. A pan Horák připravuje pro SK Pedagog další dotace.

Z těchto dotačních peněz prý hodlá platit i za služby advokátní kanceláře, která zastupuje SK Pedagog ve věci výpovědi, přípravy nové smlouvy a druhé výpovědi vůči naší společnosti a pravděpodobně bude SK Pedagog zastupovat i v soudním sporu o neplatnost výpovědi. Tedy alespoň tím, že Pedagog bude mít peníze z dotací, argumentoval pan Horák, když byl ze strany některých svých kolegů upozorněn na náklady spojené se soudním sporem se společností Pizza Originala CB s.r.o.. Tento přístup se pochopitelně nelíbí některým členům SK Pedagogu, poněvadž soudní spor je naprosto zbytečný a nikdo z něj nebude mít užitek. Pedagog nemá peníze na opravu elektrického vedení v hlavní budově, ale investuje a hodlá investovat desítky tisíc do naprosto zbytečného soudního sporu, dle mého názoru předem prohraného. Kromě toho platit za advokáty v soudním sporu, který vyprovokoval zbytečně pan Horák penězi z dotací na výstavbu nového hřiště považuji za špatný hospodářský přístup.


TROCHA CHRONOLOGIE


Výpověď z nájmu bez udání důvodu

V červenci 2019 se nám v pizzerii začaly scházet kontrolní orgány snad všech úřadů státní správy, policie a cizinecké policie. Od úředníků jsme zjistili, že na základě anonymního udání zaslaného na všechny úřady.

Následuje text anonymního udání zaslaného Janou Horákovou na úřady státní správy:


Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou a vykonání kontroly v PizzaOriginala v ČB, Branišovská 36, 37005. ičo: 06692427, majitel p. Ladislav Vrábel.

Nedávno jsme si odtud objednali zase po čase  pizzu a kuřecí maso tam nebylo skoro žádné, mělo divnou chuť a vůni a celá pizza byla připálená. Nedala se vůbec jíst. Pokoušeli jsme se jí reklamovat, ale bohužel v této pizerii nemluví česky snad nikdo krom p majitele, který je  prý velice suverenní a má tendenci se s úřady hádat spíše než být vstřícný. .Paní, která bere telefony, je cizinka prý je to jeho manželka, kuchař a i pomocná síla nemluví česky tudíž se s námi nikdo více nebavil a reklamaci mojí pizzy jsme nevyřešili. Zaplatili jsme za něco, co se nedalo jíst, co bylo evidentně zkažené a neodpovídala ani gramáž surovin na pizze. Nikde jsme se nedočetli ani kolik čeho kg jaká pizza má obsahovat a tak jsme se rozhodli požádat Vás o pomoc. Pizzu jsme si párkrát už z této pizzerie objednali máme jí v podstatě kousek od nás, ale při bližším prozkoumání mě zarazilo pár věcí, které bych byla ráda, kdyby jste mi pomohli objasnit, zda mají v pořádku a v souladu se zákonem a i s ohledem na ten fakt, že bydlíme vedle, proto i ta bezpečnost mě zajímá.

Zajímalo by mě:

- zda mají váhu na potraviny, řádně zkalibrovanou a ozkoušenou a zda dodržují gramáže surovin na pizze

- zda všichni všichni zaměstnanci zejména tyto cizinci, tak mají řádnou pracovní smlouvu nebo povolení k pobytu jak zaměstnanci, tak rozvozci  pizzy- dostala se ke mě informace přímo od rozvozce, že rozvozci nemají zaměstnané na smlouvu, ale vyplácí jim každý den peníze na ruku na černo.

- zda tyto rozvozci  pizzy a zaměstnanci pizza Originala jsou řádně proškoleny na bezpečnost práce, zda mají potravinářské průkazy, zda mají aktuální nebo vůbec nějaké  referentské zkoušky na řízení firemních aut a zda mají povinnou zdravotní prohlídku od lékaře, že mohou toto vše vykonávat, zda jsou proškoleny na hasičskou a požární kontrolu, zda mají v pizzerii reflexní cedulky unikového východu,  požární směrnice, hasicí přístroj zejména když tam mají pec a plynové bomby, které se peče pizza a je rozpálená na x stupňů zejména ty cizinci, protože ty si asi těžko přečtou co mají dělat v případě požáru nebo úniku plynu - mají tam plynové bomby takže  nějaké školení by mít asi měli a být za o nějaká osoba zodpovědná, která s tím může manipulovat stejně tak povinné revize veškerého elektrického zařízení? Je ta pec řádně zkolaudovaná a komíny také? Mají povinné 1x roční revize komínů a plynových spotřebičů? To také jistě musí mít ze zákona ne?  I naši sousedé se ptali, zda to nemůže nějak bouchnout nebo shořet když vidí, ty plynové bomby na které svítí celý den slunce, pec je rozžhavená, a elektrika tam jede naplno. A není se čemu divit.

- maso, zeleninu, těsto a ostatní potraviny je skladováno v lednicích a mrazákem za barákem viz přiložené foto, kde na tyto lednice každý den praží slunce, fouká vítr, prší. lednice jsou velice staré v zoufalém stavu, kdy silně pochybuji, že mají správnou teplotu na udržení mraženého masa a chlazených surovin zejména ta lednička od coca coly - ta jistě asi nebude určena pro kuřecí maso a nebude mít správnou teplotu pro potraviny když je určena pro pití. A z okna vidíme, že pro ty suroviny chodí právě do těchto mrazáků, tak se pak není radno divit tomu, že kuřecí maso zapáchá, suroviny jsou okoralé pokud jsou v lednicích a mrazákách venku vedle plynových bomb  a mezi pneumatikama. To asi také by nemělo být lednice s jídlem umístěné venku, kde odolávají přírodním vlivům zejména vedle plynu si myslím. Podotýkám, že je to JZ strana takže na tyto lednice a mrazáky každý den svítí slunce až do pozdního večera. Celkově to tam působí tak "bordelářsky" ten jejich dvůr, kde mají lednice s potravinami spolu spneumatikama a ostatními věcmi.

- mají řádně značené maso a suroviny, kdy bylo nakoupeno a do kdy je třeba spotřebovat v mrazákách a lednicích?

- jak a kde skladují své odpadky? Kolikrát byla na parkovišti  před pizerií odložena spálená pizza, která se tam válela po zemi  a tyto pytle se zbytky jídel, které pak rozkousaly krysy nebo potkani, tak byli rozneseneny všude kolem pizzerie zvířaty. Mají nějaký svůj kontejner na zbytky jídel a surovin, které jím odváží odborná firma na to určená?  Nebo jak je likvidují? Jak běžný odpad tak zbytky jídel?

- vzhledem k tomu, že se tam vaří, peče, smaží apod, tak by měla mít Pizza Oroginala svůj lapol - oddělovač tuků, aby tyto tuky nevypouštěla do odpadu a městské kanalizace  - má tato pizzerie lapol na oddělování tuků nebo to mít nemusí? Je to přeci pizzerie s kuchyní, kde se vaří, peče smaží, griluje a nezle to asi jen tak vypouštět jen tak do veřejné kanalizace.

- zda je v pořádku, když si objednáte pizzu, tak že všichni zákazníci včetně svých domácích mazlíčků, tak si chodí objednávat přímo dovnitř pizzerie, kde i na ní čekají takže jsou všichni  v kuchyni a tam by asi neměla mít přístup veřejnost natož psi aby běhali po kuchyni z hlediska hygieny

- a všimla jsme si, že se tam snad skoro nikdo nepřevleče do obleku vhodného k vaření, přijde si v kraťasech a tričku, ani si ruce neumyje a jde dělat pizzu, do toho zvedne telefon, zinkasuje peníze, kde si opět neumyje pak ruce a jde dělat další pizzu tak to by z hlediska hygieny asi také nemělo být ne?

- zda mají  vůbec řádně zkolaudovaný prostor na pizerii z hlediska stavebního úřadu a zda mají z hlediska živnostenského zákona patřičné živnosti k provozování pizzerie a zaměstnávání lidí.

- zda jsou řádně vydávány EET účtenky,  protože se nás obsluha zeptala, zda chceme účtenku nebo ne, tak osobně si myslím, že by jí měli vystavovat automaticky a ne se ptát.

Tohle je jen část toho, co mě nyní napadlo, protože jsem nedostala žádnou odpověď  ani vysvětlení, ale moc rádi bychom věděli já a má rodina jednak co jíme, jednak zda je z hlediska bezpečnosti provozu tato pizzerie bezpečná a zda zde nedochází nějakým daňovým únikům nebo zaměstnávání cizinců  a lidí bez řádných smluv. Nevím na koho se obrátit pokusím se najít na internetu kontakty na Vás pod koho tato kompetence spadá ale předpokládám, že existuje provázanost mezi úřady a předáte si to mezi sebou. Jak hygiena, hasiči, bezpečnost práce, živnostenský úřad, česká obchodní inspekce, stavební úřad, finanční úřad  a životní prostředí. Pokud Vás mohu požádat prosím, tak o mé nejmenování a to z důvodu, že jsme si tam pizzu několikrát objednali takže pizzerie má na nás kontakty, jak adresu tak telefon a byli bychom velice neradi, aby se nám případně pan majitel jakkoliv mstil. Z výpisu OR vyplívá, že má bydliště na magistrátu města ČB, tak co si na něm pak člověk vezme. Proto si i myslím, že se k tomu podnikání chová jak se chová,  protože mu úřady tím pádem nic nemohou i kdyby našli nějakou neduhu. Pro přesnost uvádím, že pizzerie má otevřeno až po 16:00 hodině takže netuším zda tam někoho seženete dříve to se tam občas mihne kuchař nebo p. majitel, ale naplno jednou asi až od 17:00 a myslím, si, že i na to spoléhají, že už kontroly a úřady nechodí i dle slov rozvozce, který nám vozil pizzu a postěžoval si na podmínky v této pizzerii.

Děkuji Vám za ochotu a vstřícnost a přeji hezký den. Snad se od Vás dozvím jak to tedy všechno je hlavně to co jíme, zda je v pořádku.

S pozdravem Z.E”


Zatímco jsme řešili kontroly (jednou se nám jich sešlo šest najednou) a potřeby úředníků při správních řízeních, paní Horáková s námi rozpoutala v půlce srpna hádku, aniž bychom tušili proč.

Do toho nám vytekla v pizzerii a okolo pizzerie jímka.


Čištění jímky

SK Pedagog nám pronajal domek pro provoz pizzerie v roce 2017, ale že domek není napojený na kanalizaci, nýbrž má před domem jímku, jsme se dozvěděli, až když v srpnu minulého roku okolí pizzerie zalila tmavá páchnoucí tekutina. To bylo ve čtvrtek večer. Volal jsem panu Horákovi a ten přislíbil jímku následující den vyčistit. V pátek po obědě mi oznámil, že se mu nepodařilo zajistit čištění jímky. Otevřít pizzerii, do které kanálkem v podlaze zpět tekla kanalizace a tato zalila i okolí pizzerie, nešlo.

Pizzerii jsme zavřít na víkend nakonec nemuseli, podařilo se nám sehnat firmu, která jímku vyčistila v pátek odpoledne. Pan Horák mi řekl, abychom mu poslali fakturu. Když jsme mu následně fakturu zaslali, tvářil se, že nic. Několikrát jsem mu o faktuře napsal,  nic.

Na konci srpna, pár dnů po vyčištění jímky a okolí pizzerie jsme zjistili, že anonymní udání na nás poslala paní Horáková, manželka předsedy klubu SK Pedagog, našeho pronajímatele. To byl pro nás šok.

V září následovala od SK Pedagogu výpověď bez udání důvodu. Pan Horák předstíral, že jde o jakýsi proces přeměny systému řízení v SK Pedagogu a advokáti SK Pedagogu začali připravovat novou nájemní smlouvu s tím, že SK Pedagog chce s pizzerií určitě pokračovat.

Po dvou měsících útrap a šikany ze strany Horákových - nebudu se tu rozepisovat, ale šlo vypínání internetu, abychom nemohli provozovat, krádeže pošty z poštovní schránky, vyhození popelnic z místa pro popelnice, nedodání topení, když začínalo mrznout, nekomunikování a rušení domluvených schůzek těsně před termínem schůzky, vynášení páchnoucí tekutiny z jímky před pizzerii, a další drobné nepříjemnosti - jsme se rozhodli, že už na SK Pedagogu nebudeme pokračovat v podnikání a napsali advokátním kancelářím, že nastal čas přestat hrát trapné divadlo manželů Horákových, které akorát stojí všechny dotyčné čas a peníze.

Fakturu za vyčištění jímky v srpnu, kterou pan Horák ignoroval, jsme oproti části platby za nájemné a služby vyúčtovali jednostranným zápočtem v listopadu.


Nový rok

Po novém roce jsem hledal v naší společné poštovní schránce dopis a namísto mé pošty, která se od prosince ztrácí (paní Horáková byla přistižena, jak naší poštu krade - víc nepovím, věc šetří policie)  jsem našel obálku adresovanou SK Pedagogu. Byla od společnosti G-projekt, firmy zajišťující dotace. O této firmě jsem před deseti lety hodně psal v souvislosti s podivnými dotačními projekty, jako třeba Golfem proti drogám, kde v programu na boji proti drogové závislosti dostali nějací lidé z Hluboké nad Vltavou dotaci několik milionů na výstavbu soukromého golfového hřiště, atd..

Řekl jsem si, že to by mohl být důvod ke změně chování Horákových vůči mé osobě a tedy i skutečným důvodem výpovědi naší pizzerii. Spolupráce Horákových s lidmi, jejichž podivné projekty a personální propojení ve firmách a na úřadech jsem kdysi popisoval.Druhá výpověď z nájmu

Letos v lednu přišla z advokátní kanceláře zastupující SK Pedagog další výpověď z nájmu, tentokrát z důvodu uvedeného jako “neplacení nájemného a služeb spojených s nájmem”, a to kvůli zmíněnému zápočtu faktury za vyčištění jímky. Teď nás čeká v této věci soudní spor, který předpokládám, že vyhrajeme, poněvadž čištění jímky spadá mezi povinnosti pronajímatele dle zákona, i dle nájemní smlouvy (vzhledem k výši ceny za tuto službu).

V souvislosti s výpovědí odůvodněné údajným nezaplacením části nájeného jsme oslovili účetní SK Pedagogu, která je zároveň předsedkyní kontrolní komise. Pokusili jsme se vysvětlit,  že ona výpověď je nesmyslná, že jde v podstatě ze strany pana Horáka o poškození SK Pedagogu, poněvadž ten budoucí soudní spor je zbytečným utrácením peněz za právní služby a soud.

Následně jsme byli požádáni o schůzku ze strany SK Pedagogu od několika dalších členů SK Pedagogu. Myslím, že kromě pana Horáka a jeho ženy nemá na SK Pedagogu nikdo zájem o přerušení nájemního vztahu s Pizza Originala, spíš bych řekl, že naopak. Na schůzce bylo jasně řečeno, že SK Pedagog má zájem o urovnání vztahu s naší společností. Jenže i když měla tato skupinka zástupců SK Pedagogu plnou moc k zastupování klubu v rámci jednání s naší společností,  statutárním orgánem SK Pedagogu je pan Horák. Ten dlouhodobě nereaguje ani na telefony, ani na emaily ani na zprávy v datové schránce. Jeho jedinou komunikací z jeho strany vůči naší společnosti posledních několik měsíců jsou pomluvy mé osoby a naší pizzerie na sociální síti facebook ve veřejných skupinách.

 

Pomluvy na sociálních sítích

Tyto pomluvy šetří policie, tudíž Vám zatím nemůžu říct nic moc konkrétního, ale jde o vážná obvinění, kdy Horákovi mimojiné psali o tom, že jsem měl mluvit o vypálení jiné budějovické pizzerie a likvidaci rodiny její majitelky. Paní majitelka oné druhé pizzerie má dvě malé dcerky 3 a 5 let. Důvodem této lži ze strany Horákových byla snaha o vyvolání konfliktu mezi dvěma konkurečními podniky, aby nepadlo podezření z anonymních udání na paní Horákovou, která ve skutečnosti tato udání rozesílá. Jsem rád, že v rámci snahy o znepřátelení mé osoby a majitelů konkureční pizzerie nedošlo k nějakému zranění. Majitelé oné konkureční pizzerie jednali s chladnou hlavou a já jim za to děkuji.

 

Zdeněk Řeřábek, SK Pegadog a výpověď pizzerii

Ve čtvrtek tento týden má zasedání valná hromada SK Pedagogu. Jaké to pro mě bylo překvapení, když jsem se dozvěděl, že pan Horák si na toto zasedání valné hromady sportovního klubu pozval nesportovce - kamaráda, tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka? V tu chvíli mi došla celá ta změna chování Horákových, výpovědi i veřejné pomlouvání.

Otázky závěrem

Nevím, co Zdeněk Řeřábek čeká. Že vyskočím po letech šikanování z okna, jako jeho bývalá žena?

A co čeká Přemysl Horák? Dostávat do kapsy 10% z milionových dotací? A nikdo se nebude ptát na plnění dotačních podmínek po dobu následujících x let?


Ladislav Vrabel

Komentářů
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."